RWA KULSZOWA SKUTECZNA TERAPIA CHIROPRAKTYKA KRĘGOSŁUPA
RWA KULSZOWA –ISCHIALGIA
Zespół objawów związanych z
uciskiem na nerwy rdzeniowe
L4, L5 lub S1
tworzące nerw kulszowy
największy nerw obwodowy człowieka lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.
PRZYCZYNY – Najczęstszą przyczyną schorzenia jest dyskopatia tej okolicy kręgosłupa ale może być ono również spowodowane każdą inną przyczyną drażniącą nerwy na ich przebiegu
OBJAWY RWY KULSZOWEJ
Nagły ból w okolicy lędźwiowej , promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest do przyjęcia pozycji leżącej. Mogą występować parestezje i drętwienia, zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn.
Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych powoduje bólowe ograniczenie ruchomości tego odcinka oraz pojawienie się odruchowego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może wystąpić niedowład mięśni prostujących stopę i paluch ? korzeń L5 , opadanie stopy, pacjent chodząc zaczepia stopą o podłoże. Brak odruchu skokowego świadczy o ucisku krążka międzykręgowego na korzeń S1. Zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu.
Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastający ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach objaw Lasguea oraz przy pochylaniu. Może być jednostronny lub obustronny.
Narastanie deficytów neurologicznych (niedowładów lub porażeń), nasilenie dolegliwości bólów, brak poprawy w ciągu 6 tygodniu jest wskazaniem do konsultacji w celu rozważenia leczenia operacyjnego rwy kulszowej.
ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO
U 15% populacji nerw kulszowy przebiega poprzez mięsień gruszkowaty zamiast przebiegać pod nim. Kiedy mięsień się kurczy, może uciskać lub drażnić nerw kulszowy. Potocznie, objaw ten nazywany jest portfelem kulszowym, ponieważ portfel, zazwyczaj noszony w tylnej kieszeni spodni, może ucisnąć mięśnie pośladkowe oraz nerw kulszowy podczas siadania. Syndrom mięśnia gruszkowatego może być główną przyczyną rwy kulszowej, jeśli korzeń nerwu nie jest uszkodzony
Stosowanie zaawansowanych metod diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny rwy kulszowej w czasie ostrej fazy bólu jest najczęściej niepotrzebne. Najczęściej ból ustępuje samoistnie po kilku dniach, dlatego przy braku obecności niepokojących objawów pozostaje łagodne leczenie zachowawcze. Poszerzona diagnostyka wskazana jest wyłącznie w wybranych przypadkach
Podstawowe znaczenie w diagnostyce rwy kulszowej ma dokładne zebranie wywiadu, czyli określenie lokalizacji bólu, jego nasilenia, długości trwania objawów. Ważne jest ustalenie, czy ból jest związany z urazem lub ryzykowną aktywnością fizyczną. Jakkolwiek rwa kulszowa najczęściej spowodowana jest naciągnięciem mięśni lub dyskopatią ważne jest, aby jak najwcześniej wykluczyć poważniejsze choroby, jak infekcja czy nowotwór. W przypadku stwierdzenia obecności tzw. objawów alarmowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
DERMATOMY KOŃCZYN DOLNYCH
Dokładna lokalizacja bólu potrafi z dużym prawdopodobieństwem ustalić, na jakim poziomie kręgosłupa doszło do uszkodzenia lub drażnienia korzenia nerwowego. Badanie neurologiczne ma na celu określenie siły mięśniowej oraz czucia powierzchownego i głębokiego w kończynach dolnych. Ponadto badanie odruchów kolanowych oraz ścięgna Achillesa pomaga ocenić stopień uszkodzenia korzeni nerwowych. Bardzo czułym objawem w diagnostyce objawów korzeniowych jest objaw Laseguea. Polega on na podnoszeniu wyprostowanej nogi w pozycji leżącej na plecach. U zdrowych osób przeważnie udaje się podnieść nogę prawie do uzyskania kąta prostego względem podłoża, w przypadku obecności ucisku na korzeń ruchomość jest ograniczona.
W wybranych przypadkach, gdy ból trwa ponad 2-3 tygodnie konieczne jest wykonanie obrazowych badań diagnostycznych. Już samo zdjęcie RTG pozwala na wstępną ocenę zaawansowania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz znakomicie uwidacznia ewentualne złamania i/lub przemieszczenia kości kręgosłupa. Bardziej zaawansowane badanie tomografii komputerowej pozwala na znakomite zobrazowanie elementów kostnych kręgosłupa, jest to podstawowe znaczenie w diagnostyce kręgozmyku. Najczulszym badaniem obrazowym, uwidaczniającym głównie tkanki miękkie kręgosłupa jak krążki międzykręgowe i korzenie nerwowe jest badanie rezonansu magnetycznego (MRI). Jego skuteczność w rozpoznawaniu wypuklin jądra miażdżystego wynosi w zależności od mocy urządzenia nawet ponad 95%. Ważne jest, aby nie wykonywać jakichkolwiek badań obrazowych w przypadku każdego epizodu bólu ostrego, występującego zaledwie kilka dni. Z kolei obecność objawów alarmowych powinna wymuszać szybką, zaawansowaną diagnostykę.
Inne badania, które stanowią uzupełnienie metod obrazowych, zwłaszcza w przypadkach złożonych stosowane są rzadziej. Badanie EMG (elektromiografia) pozwala na wykazanie zaburzeń przewodnictwa w nerwach i często pomaga ustalić, na jakim poziomie doszło do uszkodzenia. Mielografia, czyli zdjęcie RTG po wstrzyknięciu kontrastu do kanału kręgowego, jest obecnie badaniem o znaczeniu historycznym, została zastąpiona przez MRI i tomografię komputerową. Pomimo tego, u określonych pacjentów pewne zastosowanie ma mielo-TK, czyli badanie tomografii komputerowej po wstrzyknięciu kontrastu do kanału kręgowego.
JAK RADZIĆ SOBIE Z RWĄ KULSZOWĄ ?
Ból z początku zwykle jest tak silny, że utrudnia wszelkie ruchy. W pierwszych dniach trzeba zatem jak najwięcej leżeć, najlepiej z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach. Taka pozycja odciąża nerw, sprawiając, że jest mniej napięty. Pomagają też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz ciepłe okłady na okolice lędźwiową.
Następnie jak najszybciej należy udać się do gabinetu chiropraktyki gdzie wykwalifikowany terapeuta rozpocznie delikatne mobilizacje zablokowanych podwichniętych odcinków stawów kręgosłupa powodujących objawy związane z uciskiem na nerwy w tym nerw kulszowy.
Należy pamiętać o fakcie, że podwichnięcia kręgów kręgosłupa powodują powstanie lawiny procesów kompensacyjnych, których znormalizowanie czy też usunięcie należy do kompetencji chiropraktyka.
Poza tym zaburzenie równowagi kręgosłupa powoduje podrażnienie korzeni nerwowych, które przechodzą przez kanały międzykręgowe.
Podrażnienie tych korzeni zaburza prawidłową funkcję nerwu i oddziałuje na stan zdrowia człowieka. Ważne jest, zatem, dla optymalnego stanu zdrowia, zrównoważyć narząd ruchu, tak, aby nie występowały w nim szkodliwe dla zdrowia podrażnienia nerwów.
Chiropraktyka McTimoney-Corleya używa wyłącznie miękkich mobilizacji manualnych dla usprawnienia i zrównoważenia narządu ruchu. Jest ona bardzo delikatna, bezpieczna i odprężająca dla chorego, gdyż wykonywana jest ona opuszkami palców chiropraktyka.
Równoważenie narządu ruchu, chiropraktyk, zaczyna od równoważenia zespołu biodrowo-krzyżowego, a składa się na nie cykl kontrolowanych kołysań i ruchów rotacyjnych miednicy.Po odrestaurowaniu symetrii miednicy, którą uważa się za podstawę kręgosłupa wg chiropraktyki , chiropraktyk rozpoczyna równoważenie kręgosłupa.
Pracę na kręgach kręgosłupa, chiropraktyk wykonuje opuszkami palców z wykorzystaniem techniki tzw. odruchowego impulsu regulacyjnego. Technika ta jest również wykorzystana przy pracy na kościach czaszki.
Końcowym etapem zabiegu chiropraktycznego jest usprawnienie stawów kończyn górnych i dolnych, oraz uwolnienie restrykcji tkanki miękkiej narządu ruchu, które zmniejszają jego sprawność.
Efektem zabiegu chiropraktycznego jest zmniejszenie, bądź też ustąpienie dolegliwości spowodowanych zaburzeniami równowagi narządu ruchu oraz polepszone samopoczucie pacjenta.
Chiropraktyka ma nie tylko zastosowanie do usuwania dolegliwości bólowych narządu ruchu, ale zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce zdrowotnej w związku z jej całościowym holistycznym charakterem.
Delikatność chiropraktyki McTimoney-Corleya ze względu na jej delikatność i zastosowanie wyłącznie miękkich technik pracy na aparacie ruchu jest szczególnie doceniana przez dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Chiropraktyka ta, ze względu na jej charakter, nie powoduje żadnych powikłań neurologicznych!
Podobnie jak regularne wizyty u dentysty zapobiegają niepotrzebnej degeneracji naszego uzębienia, tak samo opieka chiropraktyczna zapobiega degeneracji kręgosłupa i przyczynia się do optymalnego stanu zdrowia i pełnej swobody ruchu. Jest to oczywiste, że każdy chce się czuć dobrze i być w stanie robić to, co chce.
Gdy ostry ból ustąpi, trzeba zacząć się ruszać, bo ruch a także masaż przyśpieszą ustąpienie stanu zapalnego. Mniej więcej u połowy chorych objawy ustępują po około dziesięciu dniach, ale do normalnych zajęć można wrócić dopiero po około czterech tygodniach. Co najmniej przez kolejny miesiąc trzeba unikać dźwigania ciężarów, długiego siedzenia, prowadzenia auta i schylania się.
Na co trzeba uważać?
Jeśli ból narasta, jest obustronny, towarzyszy mu utrata czucia w pośladkach albo w nodze, mamy niedowład nogi, trudności w oddawaniu moczu albo kału, to wtedy koniecznie trzeba zwrócić się po pomoc do lekarza.
Jak zapobiec rwie kulszowej ?
Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, dbają o kręgosłup, czyli zachowywać prawidłową postawę, unikać wysokich obcasów, długotrwałego siedzenia i częstego zakładania nogi na nogę, Jeśli musimy podnieść coś ciężkiego, nie zginajmy się w pół lecz przykucnijmy ? tak by to nogi wykonały większość pracy. To wszystko zmniejsza ryzyko przeciążeń kręgosłupa i oddala niebezpieczeństwo rwy. Warto też wzmacniać mięśnie podtrzymujące kręgosłup, w czym świetnie pomaga na przykład pływanie.
PAMIĘTAJ TO WAŻNE!!!
– rwa kulszowa występuje przeważnie po 30 roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Praktycznie jednak każdego może dopaść,
– jeśli większość czasu spędzasz, siedząc, kup krzesło na tyle wysokie, by przy siedzeniu całe stopy mogły się opierać na ziemi,
– zadbaj o prawidłową wagę, bo dodatkowe kilogramy to obciążenie dla kręgów, dysków i dla mięśni,
jeśli już miałeś kiedyś atak rwy, postaraj się nie dopuścić do kolejnych.
– Śpij na twardym materacu, a podczas snu podkładaj pod kolana wałek.
BY NIE DOPUŚCIĆ DO NAWROTU CHOROBY:
1. Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
2. Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
3. Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
4. Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
5. Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
6. Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.
wykorzystano
1.wikipedia – rwa kulszowa
2.dr.Henryk Dyczek CHIROPRAKTYCY POLSCY
ZAPRASZAM DO GABINETU
Przemysław Rybczyński
Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich
TRZY DIAMENTY GABINET MANUALNYCH TERAPII NATURALNYCH
UL.NAGIETKOWA 33
POZNAŃ
tel.606998116
www.kregarz-poznan.pl
www.rwakulszowa-poznan.pl