Chiropraktyka poznań

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa

Przemysław Rybczyński
specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Kontakt

tel.: 606-998-116

e-mail: trzydiamenty@o2.pl

Gabinet:
ul. Nagietkowa 33
60-175 Poznań

Czynne :
Od Poniedziałku do Czwartku

W GODZ.
10.00 - 16.00

REJESTRACJA TELEFONICZNA
OD GODZ. 9.00

Rwa Kulszowa
Poznań
Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
Przemysław Rybczyński – specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

BÓLE GŁOWY – CHIROPRAKTYKA McTIMONEY-CORLEYA

Chiropraktyka,

czyli, w dosłownym tłumaczeniu

oznacza robione rękoma …

kojarzy się nadal z siłowymi technikami, powodującymi chrupanie kości i trzaskanie ścięgien. Ten twardy i siłowy styl pracy ku zadowoleniu chorych jak i terapeutów powoli zanika, gdyż okazuje się, że im bardziej delikatna manualna technika pracy na aparacie ruchu tym bardziej efektywny sposób naszego działania.

Celem tego artykułu jest przedstawienie jednego z najefektywniejszych sposobów na eliminowanie bólów głowy. Skoncentruję się tylko na technikach manualnych.

Moje podejście do chorego opiera się na zasadzie:  najważniejsze to nie szkodzić.

Ból jest dla mnie jako chiropraktyka sygnałem, że w aparacie ruchu nastąpiło zaburzenie równowagi i w konsekwencji czego najprawdopodobniej doszło do podrażnienia korzeni nerwowych.

Zaburzenie równowagi aparatu ruchu naturalnie powoduję lawinę procesów kompensacyjnych, które zauważam jako asymetrię, lub nienaturalność postawy.

Moja rola, jako terapeuty, chiropraktyka sprowadza się zasadniczo do usuwania mechanizmów kompensacyjnych, które zazwyczaj są przyczyną dolegliwości i stwarzania warunków dla aparatu ruchu, aby ten powrócił do stanu równowagi.

Przyczyny bólu głowy chorego nie poszukuję w czaszce, czy karku, lecz wpierw poddaję oględzinom zespół biodrowo-krzyżowo-lędźwiowy z uwzględnieniem naprężeń tkanki w kończynach dolnych. Szczególną uwagę poświęcam naprężeniom tkankowym w rejonie kolan.

Następnie przechodzę do analizy stanu kręgosłupa, poszukując asymetrii kostnej jak i mięśniowej. Oględziny kończę pomiarami symetrii kości czaszki tj. potylicznej, ciemieniowych, czołowej i jarzmowych.

W kolejnym etapie mojej pracy chiropraktycznej na chorym zajmuję się usprawnianiem stawów aparatu ruchu przez eliminowanie jego restrykcji. Proces ten rozpoczynam od kończyn dolnych, a kończę go na czaszce.

Usprawniające mobilizacje manualne jak i eliminację restrykcji charakteryzują się miękkością i delikatnością, a odczuwane są przez chorego jako odprężenie i ulga. W rzeczywistości są one serią kołysań i delikatnych nacisków.

Pracę na kręgosłupie wykonuję opuszkami palców tzw. odruchowym impulsem regulacyjnym, który dla chorego odczuwany jest jako muśnięcie palcem. Manipulacje na kościach czaszki wykonuję pełną dłonią, lub opuszkami palców z wykorzystaniem odruchowego impulsu regulacyjnego. Zasadniczo, podczas całej sesji chiropraktycznej chory pozostaje bierny.

Najczęstszą przyczyną bólów głowy u chorych wg obserwacji z mojej praktyki jest podwichnięcie (patrz słowniczek terminów) kręgu szczytowego oraz naprężenie tkankowe rejonu podpotylicznego. Podwichnięcia te zazwyczaj idą w parze z rotacją tylno-górną, najczęściej, prawego talerza miednicznego. W przypadku hypomobilności kręgosłupa usuwanie podwichnięć kręgów szyjnych, bez eliminacji rotacji talerza miednicznego będzie miało krótkotrwałe efekty terapeutyczne. Bardzo ważne jest usunięcie przyczyny podwichnięcia kręgów, które jest powodem bólów głowy.

Dla chiropraktyka podwichnięcie jest podstawową przyczyną powstawania wielu chorób. Podwichnięcie powoduje podrażnienie nerwu, które prowadzi do zaburzenia jego normalnej funkcji, czyli stwarzane są warunki do powstawania stanów chorobowych.

Często w przypadku bólów głowy, kiedy zaistniało, bądź też nie, podwichnięcie kręgów szyjnych i rotacja talerza miednicznego, można zauważyć naprężenie tkanki miękkiej, o różnym stopniu intensywności, w rejonie podpotylicznym, szyjnym i barkowym.

Usunięcie w/w naprężeń, również za pomocą opuszków palców terapeuty z użyciem ciężaru głowy chorego, jako siły regulującej szybkość usuwania tychże naprężeń, usprawni efekt terapeutyczny.

Dla zobrazowania powyższych opisów przytoczę dwa przykłady efektywnej eliminacji bólu głowy z mojego gabinetu. Opis przykładów jest celowo bardzo skrótowy.

Przykład pierwszy:

Chora, lat 67, na emeryturze, spokojny, bezproblemowy styl życia. Od kilkunastu lat cierpiała na uporczywe bóle w rejonie potylicznym, które rozprzestrzeniało się w rejon skroniowy.

Klasyczne leczenie bólów głowy metodami medycyny konwencjonalnej nie przynosiło trwałych i pozytywnych rezultatów.

Po pierwszym zabiegu chiropraktycznym w moim gabinecie bóle głowy zanikły. Po miesięcznej i trzymiesięcznej kontroli chora nadal nie skarżyła się na bóle głowy.

Przykład drugi i ostatni:

Chory, lat 32, biznesman prowadzący bardzo stresujący tryb życia. Od pięciu lat cierpiący na dokuczliwe bóle głowy, które nawet budziły go w nocy. Bóle głowy czasami trwały przez cały miesiąc, a ostatnio się zintensyfikowały. Bólom głowy w rejonie skroni często towarzyszyły nudności i wymioty. Opis prześwietlenia rentgenowskiego stwierdzał zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.Sprawozdanie chorego a po pierwszym zabiegu chiropraktycznym: ?Rewelacyjnie, tylko raz trochę czułem migrenę, ale samo przeszło. Ponadto było doskonale!?

Powyższe przykłady nie są opisem cudów tylko są one obiektywnymi efektami terapeutycznymi, które uzyskuję w moim gabinecie.

Nie wszyscy odwiedzający mój gabinet mają tak szybkie i rewelacyjne efekty terapeutyczne. Utrzymanie efektu terapeutycznego jest zazwyczaj związane ze poziomem zaangażowania chorego w eliminację niezdrowych nawyków, które doprowadziły do jego dolegliwości.

Strategia mojego działania opiera się zasadzie, że każde, nawet najmniejsze zaburzenie równowagi w układzie ruchowym powoduje lawinę reakcji kompensacyjnych na poziomie powięzi, ścięgien i mięśni, które to z kolei oddziaływają na połączenia stawowe aparatu ruchu.

Działanie moje, które ma za zadanie odrestaurowanie stanu pierwotnej równowagi, jest bardzo systematyczne, a logika mojego postępowania terapeutycznego leży w opisanych już przez anatomów i fizjologów mechanizmach działania ciała człowieka.

Aby przybliżyć mój styl pracy zakończę słowami Alberta Einsteina:

Znaczące problemy, które mamy, nie mogą być rozwiązane na tym samym

poziomie myślenia, na którym wystąpiły.

Henryk Dyczek CHIROPRAKTYCY POLSCY

POLECAM

Przemysław Rybczyński

Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a
TRZY DIAMENTY  GABINET TERAPII NATURALNYCH CHIROPRAKTYKI  KRĘGOSŁUPA
UL.JUGOSŁOWIAŃSKA 49 POZNAŃ
tel.606998116
www.rwakulszowa-poznan.pl
http://w3.man.torun.pl/~ginko/akademia/m6_lista.html

http://www.tinyurl.pl?GNCKoVdf
http://www.tinyurl.pl?AKfv3hFt